News
05 października 2014

Zarządzanie projektami informatycznymi w pigułce

Zarządzanie projektami informatycznymi w pigułce

Skuteczne zarządzani projektami, również tymi informatycznymi, ma kluczowy wpływ na rozwój firmy oraz jej pozycję na rynku. Aby odnieść sukces niezbędna jest więc odpowiednia wiedza i doświadczenie. Ten kto je posiada, potrafi nie tylko umiejętnie zarządzać, ale również angażować odpowiednie zasoby, optymalizować koszty i w końcu tak oszacować harmonogram, by prace przebiegały zgodnie z planem i odpowiadały potrzebom rynku.

Zarządzanie projektami IT – od czego zacząć?

Aby zarządzanie projektem informatycznym w ogóle mogło być możliwe, niezbędne jest ustalenie celu i planu działania. To co chcemy osiągnąć zawsze powinno stanowić punkt wyjścia. Dopiero gdy nasze dążenia będą jasno sprecyzowane, można przystąpić do określania najlepszych sposobów ich realizacji.

Planowanie powinno być więc pierwszym etapem skutecznego project managementu. Głownie ze względu na jego funkcję, sprowadzającą się do określenia najlepszych środków pozwalających na osiągnięciu celu, które uwzględniają jednocześnie ograniczenia budżetowe, zasobów i w końcu czasu. Na tym etapie warto również ocenić potencjalne ryzyka. Jeśli już na samym początku będziemy w stanie przygotować się na możliwe zagrożenia, znacznie łatwiej będzie nam sprostać wyzwaniom, gdy rzeczywiście przyjdzie nam się z nimi zmierzyć.

Przydzielanie zasobów

Zasoby to nie tylko materiały czy sprzęty. To także ludzie, dzięki którym skuteczne zarządzanie projektami informatycznymi może być możliwe. Obecnie rzadkością jest, aby określone zasoby mogły być przydzielone tylko do jednego projektu. Większość z prac rozpoczyna się bowiem, jeszcze zanim inne dobiegną końca. Projekty informatyczne nie stanowią tu żadnego wyjątku. Osoby zarządzające stają więc przed nie lada wyzwaniem, aby przy ograniczonych zasobach i określonym harmonogramie, zakończyć projekt z sukcesem. Niemniej jednak takie „współużytkowanie środków” ma również swoje plusy. Pozwala bowiem zachować większą elastyczność i efektywność.

Ustalanie harmonogramu

Czas to jeden z tych parametrów, które zarówno definiują jak i ograniczają projekt. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie ustalenie porządku realizacji zadań. Warto jednak pamiętać o tym, że samo określenie czasu to jeszcze nie wszystko. Każde opisane w harmonogramie zadanie musi posiadać również przydzielone zasoby oraz uwzględniać wszystkie zależności.

Monitorowanie

Zarządzanie projektem informatycznym to także jego monitorowanie. Rzadko kiedy zdarza się bowiem, że początkowo przyjętych założeń nie trzeba w ogóle modyfikować. Zmiany najczęściej mają na celu optymalizowanie działań. Podstawowymi parametrami, na które należy zwracać uwagę są nie tylko czas czy koszty. Kluczowe znaczenie mają również systematyczna ocena jakości efektów oraz ich funkcjonalność.

Sprawne przejście przez każdy z powyższych etapów oczywiście będzie miało wpływ na ostateczne powodzenie projektu. Jednak skuteczne zarządzanie projektami to nie tylko bazowanie na celach, budżecie czy harmonogramie. Dobry manager musi bowiem posiadać również odpowiednie kompetencje, potrafić motywować, a przede wszystkim komunikować się ze swoim zespołem.

Branża IT - artykuły ekspercie - technologie informatyczne
PARTNERZY BIZNESOWI
 • GRUPA ONET-RAP POLSKA TO WIODĄCY WYDAWCA INTERNETOWY I PRASOWY NA POLSKIM RYNKU
 • NAJWIĘKSZY SERWIS BIZNESOWY W POLSCE [4,5 MLN UU/M-C]
 • INTEGRATOR INFRASTRUKTURY I ROZWIĄZAŃ TELEINFORMATYCZNYCH, DOSTAWCA ROZWIĄZAŃ IT DLA BIZNESU [50+ LAT NA RYNKU INFORMATYCZNYM]
 • DYSPOZYTOR DOMEN I USŁUGODAWCA HOSTINGU     [III NAJWIĘKSZY W POLSCE]
 • PORTAL SKIEROWANY DO KIBICÓW SPORTU [1.1 MLN UU/mc]
 • SERWIS SPOŁECZNOŚCIOWY DLA GRACZY
 • SPORTOWA GRA MMO O TEMATYCE SKOKÓW NARCIARSKICH
 • PORTAL WAREZOWY [35 MLN PV/m-c]
 • INTERAKTYWNA GRA MMORPG -  SKOKI NARCIARSKIE MULTIPLAYER
 • NAJWIĘKSZY W POLSCE PORTAL SPOŁECZNOŚCIOWY SKIEROWANY DLA BRANŻY ROLNEJ [400 TYS. UU/m-c]
 • NAJSTARSZY POLSKI SERWIS O MARKETINGU I BIZNESIE
 • SERWIS GAMINGOWY Z GRAMI PRZEGLĄDARKOWYMI WWW
 • ZAMÓWIENIA I TWORZENIE GIER KOMPUTEROWYCH
 • SERWIS Z GRAMI SPORTOWYMI I PIŁKARSKIMI